فلز آلومینیوم، به عنوان فلز مطرح قرن 21، نقشی اساسی و برجسته در زمینه های مختلف توسعه را بر عهده دارد. لذا توجه ویژه به این عنصر و فراگیری اساسی کاربرد بهینه آن در عرصه های گوناگون، می تواند رشد و نمو یک جامعه اقتصادی پربار را تعالی ببخشد. ویژگی های مثبت این فلز اعم از استحکام، مقاومت، زیبائی، سبکی و از همه مهم تر پایداری محیطی، وجه تمایز اصلی این فلز با سایرین است.پایداری محیطی بسیار مناسب آلومینیوم در حدی است که می تواند تنها با 5% از انرژی اولیه خود، بازیافت گردد.
کاربرد مختلف آلومینیوم در صنایع گوناگون پهنه ای بس وسیع دارد که از جمله آنها می توان به صنایع هواپیما سازی، خودروسازی، ساختمان سازی، کشتی سازی، راه سازی و پل سازی، صنایع نظامی و دفاعی، لوازم خانگی و تجهیزات برق و ... اشاره کرد.
چه از نظر کیفیت و چه از نظر ارزش، آلومینیوم کاربردی‌ترین فلز بعد از آهن است و تقریبا در تمامی بخش‌های صنعت دارای اهمیت است. آلومینیوم خالص، نرم و ضعیف است، اما می‌تواند آلیاژهایی را با مقادیر کمی از مس، منیزیوم، منگنز، سیلیکون و دیگر عناصر بوجود آورد که ویژگی‌های مفید گوناگونی دارند. این آلیاژها اجزای مهم هواپیماها و راکت‌ها را می‌سازند. وقتی آلومینیوم را در خلاء تبخیر کنند، پوششی تشکیل می‌دهد که هم نور مرئی و هم گرمای تابشی را منعکس می‌کند. این پوشش‌ها لایه نازک اکسید آلومینیوم محافظ را بوجود می‌آورند که همانند پوششهای نقره خاصیت خود را از دست نمی‌دهند. یکی دیگر از موارد استفاده از این فلز در لایه آینه‌های تلسکوپ‌های نجومی است. سایر مصارف مس عبارتند از:
  • حمل و نقل (اتومبیل ها، هواپیماها، کامیون ها، کشتی ها، ناوگانهای دریایی، راه آهن و ...)
  • بسته بندی (قوطی ها، فویل و)
  • ساختمان (درب، پنجره، دیوار پوش ها)
  • کالاهای بادوام مصرف کننده (وسایل برقی، وسایل آشپزخانه و...)
  • خطوط انتقال الکتریکی و ...
با توجه به مصارف بالای آلومینیوم و خصوصیات مثبت آن، اضافه کردن عملیات بازیافت آلومینیوم از ضایعات آن باعث افزایش اشتغال زایی و رفع قسمتی از نیازهای کشور خواهدشد که در برنامه آینده شرکت کیمیاگران قرارگرفته است.