مس یکی از فلزهای بسیار ارزشمند است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. ویژگی‌هایی که سبب تنوع این کاربرد می‌شود شامل  قابلیت بالای هدایت جریان برق و گرما، قابلیت چکش‌خواری، مقاومت در برابر فرسایش، قابلیت ماشین‌کاری، استحکام کششی، خاصیت آلیاژی و و قابلیت بالای شکل‌پذیری است که این فلز را به یکی از حیاتی‌ترین مواد معدنی مورد استفاده بشر تبدیل کرده است. برخی صنایع این فلز را به عنوان یک کالای واسطه‌ای و برخی دیگر آن را به عنوان یک کالای نهایی استفاده می‌کنند. در هر دو صورت ضرورت استفاده از مس از گذشته‌های دور تا امروز وجود داشته و بشر به هر نحوی که توانسته آن را به کار برده است.
مهم ترین موارد مصرف فلز مس در صنایع برق و الکترونیک (حدود ۴۶ درصد) می باشد. از مس و آلیاژ های آن در صنایع گوناگون همچون صنایع مکانیکی، متالورژی، فلز کاری، شیمیایی و استفاده می شود. فلز مس در صنایع دارویی، کانه آرایی، رنگ سازی، و صنعت پوست و چرم نیز کاربرد دارد. کاربرد فلز مس در صنعت کاغذ سازی نیز قابل توجه است.
همچنین از فلز مس در کشاورزی، حمل و نقل (هواپیما و کامیون و …)، صنایع نظامی (پوکه فشنگ، گلوله توپ و …)، صنایع کشتی سازی، مصارف ساختمانی مانند انواع لوله های مسی در لوله کشی، انواع دستگیره های درب و سایر اثاثیه ثابت خانه ها ، انواع مجسمه ها، مصارف الکتریکی شامل انواع دستگاههای تقویت کننده الکتریکی و کلید انتقال برق الکتریکی (بعنوان سیم گرد یا میله، بصورت عایق دار، یا لخت، در تولید جریان، انتقال جریان و رسانایی)، الکترومغناطیس و در انواع موتورها، ژنراتورها، ترانسفرمرها و سایر دستگاه های الکتریکی، موتورهای الکترومغناطیس و ماشین بخار وات، لوله های خلاء، لوله های اشعه کاتدی، در اجاق میکروویو، هدایت موج برای اشعه میکروویو، به عنوان یک سطح بیواستاتیک در بیمارستانها، بعنوان ماده مرکب به صورت محلول در شیمی، سولفات مس به عنوان یک ماده سمی و یا خالص کننده آب و نیز استفاده می شود.
با توجه به اهمیت این فلز استراتژیک و پرکاربرد، اضافه کردن تولید و بازیافت مس از قراضه های آن، به مجموعه تولیدات شرکت کیمیاگران جزو برنامه های اصلی و مهم این شرکت در آینده ای نه چندان دور می باشد.